Šup do e-shopu! pro novou knížku.

Tesla, SpaceX a Elon Musk: jaký je jeho životní příběh?

elon musk

Kniha: Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti

Autor: Ashlee Vance

Hodnocení: *****

Životní příběh Elona Muska, vizionáře, technika a inovátora současnosti je hlavním tématem knihy od spisovatele Ashleeho Vance. Pro čtenáře se jedná o inspirativní zážitek. Kniha vypráví příběh Elonovo životní kariéry, která rozhodně nebyla procházkou růžovým sadem. Vypráví o jeho snech, které se s obrovským nasazením snaží celý život uskutečnit. Elon si prošel komplikovaným dětstvím a ani jeho projekty rozhodně nebylo lehké uskutečnit. K uskutečnění jeho vizí byla potřebná obrovská dávka vůle, odevzdání a unikátních kombinací zkušeností, teoretických vědomostí, ochoty obětovat se a dřít. Podle základní charakteristiky by se dalo Elona považovat za tzv. renesančního člověka – s širokým množstvím znalostí. Je podobně zvídavý a inovativní, jako byl v minulosti například Leonardo Da Vinci.

Od počátku se orientoval na technologický sektor a inovace, ať už šlo o licencovaného online průvodce Zip2, který založil se svým bratrem v roce 1995 nebo o následný velmi úspěšný projekt internetové peněženky PayPal, na jejímž prodeji Musk vydělal příjemné peníze, které umožnily realizovat jeho další nápady včetně Tesly. Jeho snem však je dostat se mnohem dál a vytvořit technologii, která ovlivní (zachrání) lidstvo. Proto založil Teslu a SpaceX. Jeho zájem jde také směrem využitelnosti sluneční energie a proto založil společnost SolarCity.

Tesla

Příběh Tesla Motors je plný nezdarů i obrovských úspěchů. Nejednoou se stalo, že sám Elon musel pracovat nepřetržitě a v kanceláři i spát. Společnost byla několikrát před krachem. V krizových momentech společnosti ji byl naprosto odevzdán tělem i duší. První model Tesla Roadster zaznamenal úspěch v počtech objednávek i zájmem veřejnosti a ochoty nadšenců tento projekt podpořit, ale vyvstaly problémy s výrobou, její rychlostí, náklady a výnosy společnosti. Vyrábět elektrická auta na této úrovni byl totiž průkopnický počin. A nešlo jen o výrobu, ale záležitosti s těmito vozidly spojené – nabíjení, autonomní řízení, operační systém. Zejména bylo potřeba vyřešit infrastrukturu dobíjecích stanic, kvalitu a životnost baterií a náklady s tím spojené.

Zároveň v průběhu uskutečňování projektu Tesly Musk pracoval na svém dost možná ještě větším snu, který mu Tesla pomáhá uskutečnit a tím je SpaceX. Touha stavět rakety, které jsou schopny vynést na oběžnou dráhu materiál i posádku. Následně i dostat prostředky na Mars a třeba i dále. Elon Musk měl a má sen kolonizovat planety a hlavní důvod je záchrana lidstva dřív, než na planetě Zemi dojdou zdroje a prostředky. Narozdíl od Tesly SpaceX není veřejně obchodovatelná a nelze koupit jejich akcie. Tak to podle Muska i zůstane. 

SpaceX

Začátky SpaceX však byly nesmírně tvrdé. Bylo provedeno bezpočet neúspěšných startů, při kterých byla raketa zničena. Projekt byl téměř ukončen. Testovalo se v podstatě na pustém ostrově, kde tým vědců byl izolován od okolí a nevěnoval se ničemu jinému, než jak dostat raketu do vzduchu. Doslova na poslední pokus se podařilo odstartovat a test proběhl v pořádku, což bylo stěžejní pro pokračování. SpaceX mělo opravdu namále.

V čem se SpaceX odlišuje od konkurence (Nasa, Boeingu nebo Soyuzu)? Zejména v nákladech na misi / start rakety. Musk totiž klade důraz na snížení nákladů na start rakety tím, že úspěšně navrhl proces, jak by bylo možné dostat část rakety zpátky na Zemi, bez toho aniž by se zničila. Využil pro to systém automatického přistání nosné rakety a její znovupoužití pro další mise. Tím se mu podařilo snížit náklady a nyní SpaceX je společností, která dokáže dostat prostředky do vesmíru nejlevněji na světě. Jedná se například o raketu Falcon 9 s motory Merlin. Největší a nejsilnější raketou na světě je nyní Muskova Falcon Heavy – složená ze 3 motorů Falcon 9. Pro přepravu lidské posádky i materiálu se používá kosmická loď Dragon.

Starship SN8 již má ambice být schopna dopravovat prostředky s posádkou na Měsíc a Mars.

Falcon Heavy – SpaceX https://commons.wikimedia.org/

Hlavní cíl SpaceX je vytvořit lidskou kolonii na Marsu a dokonce ovlivnit a  změnit složení atmosféry, aby došlo k planetárnímu oteplení. Toho všeho chce dosáhnout provozováním komerčních letů a tak získat prostředky pro financování misí na Mars a potencionálně Měsíc. Mars je z planet naší Zemi nejblíže a je dle Muska možné na ní vytvořit kolonii. Ambicí je, že vznikne systém na přepravu materiálu i lidí na Mars. Vesmírné lodě by létaly mezi oběžnou dráhou Země, kde by docházelo k tankování paliva a nakládání materiálu a povrchem Marsu.

Věřme, že nám SpaceX přinese zajímavou budoucnost. Podle všeho se zdá, že je to v zájmu všech.

Muskova přednáška z roku 2017:

Literatura: Ashlee Vance, Elon Musk: Tesla, SpaceX a hledání fantastické budoucnosti, Jan Melvil publishing, 2014

Zajímavé odkazy: https://www.spacex.com/